wizardschool

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
wizardschool

Welkome to our school


    Уроци

    jane_eyre2
    jane_eyre2
    Министър


    Брой мнения : 34
    Join date : 27.08.2009
    Age : 28

    Уроци Empty Уроци

    Писане  jane_eyre2 Сря Сеп 09 2009, 20:17

    Урок Номер 1
    Развитие на Вселената
    Всичко,което съществува – от елементарните частици (електрони, протони, неутрони и други) до свръхкуповете от галактики, наричаме Вселена. Вселената включва също всички форми на енергия.
    През 20-те години на миналия век американският астроном Едуин Хъбъл с помощта на един от най-силните за онова време телескопи наблюдава галактиките. Той определя разстоянията до голям брой галактики и техните скорости. Хъбъл открива, че всички галактики се отдалечават от нас. Оттук той стига до извода, че Вселената се разширява.
    Както знаете, днес Вселената е огромна. В началото обаче тя е била невъобразимо малка, плътна и гореща. Преди 13,7 млрд. Години Вселената “избухва” от това си необикновено състояние, за което все още не знаем почти нищо, и започва да се разширява. Това е т.нар. Голям взрив (Big Bang) , поставил началото на съвременната Вселена.

    Непосредствено след Големия взрив Вселената е изключително плътна и гореща. При разширяването си тя постепенно се охлажда и плътността й намалява. Това води до промени в състави и структурата на Вселената. От частиците, които познавате, най-напред се появяват електроните, а след това протоните и неутроните. Протоните се оказват повече от неутроните.
    С течение на времето температурата продължава да се понижава и възникват условия за ядрен синтез – свързване на протоните и неутроните в хелиеви ядра. Ядреният синтез продължава до изчерпването на всички неутрони.

    Само гравитационните сили на привличане могат да спрат разширяването на Вселената. Както знаете, тези сили зависят от масата на телата. Учените все още не са пресметнали съвсем точно колко е масата на цялата Вселена. Ако масата на Вселената не е достатъчно голяма, гравитационните сили няма да са в състояние да спрат разширяването. Вселената ще се разширява и ще става все по-студена.

    Ако масата на Вселената е достатъчно голяма, гравитацията постепенно ще спре разширяването и ще го замени със свиване. Свиването ще бъде толкова силно, че накрая Вселената отново ще се превърне в онова свръх плътно състояние, в което се е намирала преди Големия взрив. Теорията за свиването на Вселената е известна като Теория за Големия срив.
    Наблюденията от последните години показват, че Вселената се разширява все по-бързо. За сега обаче учените не са изяснили напълно причините за това ускорено разширяване. Затова те не изключват възможността разширяването на Вселената след време да спре и да се замени със свиване.

    За домашно: Информация за Едуин Хъбъл.

      В момента е: Чет Май 02 2024, 21:00